Jakub Jedlinský - životopis

Akordeonista, bandoneonista a hudební pedagog Jakub Jedlinský absolvoval Konzervatoř v Pardubicích, Západočeskou univerzitu v Plzni a mistrovskou třídu na Syddansk Musikkonservatorium - Danish National Academy of Music v Esbjergu (doc. Jytte von Rüden).

Získal četná ocenění na tuzemských i mezinárodních soutěžích. Zúčastnil se mezinárodních kurzů a seminářů pod vedením předních osobností svého oboru (B. Dowlasz, J. v. Rüden, N. Sevrjukov, Jurij Šiskin a další). Již při studiích spolupracoval s Českým rozhlasem, pro který nahrával sólové i komorní skladby českých i zahraničních soudobých skladatelů. Získal i několik zvláštních ocenění a stipendií, včetně ceny rektora Západočeské univerzity v Plzni.

Jako interpret působí sólově a zejména v komorní hudbě, účinkuje na mezinárodních hudebních festivalech v ČR i v zahraničí (Německo, Dánsko, Polsko, Rakousko, UK, Holandsko, Slovensko). Několikrát měl možnost působit na významných světových pódiích jako je Concertgebouw Amsterdam, The Royal Northern College of Music Manchester či Rudolfinum v Praze.

V roce 2011 založil uskupení Escualo Quintet, které přináší fenomén argentinského tanga a především hudbu Astora Piazzolly. V tomto souboru působí jako bandoneonista a dramaturg. Escualo Quintet zaznamenal řadu úspěchů na tuzemských i mezinárodních pódiích (MHF Český Krumlov, MHF České Doteky hudby, MHF Petra Dvorského, abonmá České filharmonie, PKF – Prague Philharmonia a mnohé další).

Od roku 2015 působí nejprve jako host a od 2018 jako stálý člen uskupení Bardolino (world music, klasická hudba, jazz). S charismatickou zpěvačkou a performerkou Gabrielou Vermelho založil v roce 2013 skupinu GaRe (autorský crossoverový šanson kabaret) a od roku 2019 působí v multižánrovém duu s houslistou Pavlem Fischerem. Úspěšné koncertní působení vyústilo ve spolupráci s dalšími skvělými umělci či orchestry, např. se zpěvačkou Ivou Bittovou, tanečním studiem Tangonexion – Patricie Poráková a Javier Antar, herečkou Annou Polívkovou, skladatelem a klavíristou Zdenkem Mertou, Komorní filharmonií Pardubice a Jihočeskou filharmonií.

Svoji pedagogickou činnost spojil s Konzervatoří Pardubice a ZUŠ Vysoké Mýto, kde vyučuje hru na akordeon. Působí také jako lektor interpretačních kurzů zaměřujících se na sólovou či komorní hudbu, např. Akordeonová dílnička Vrchlabí nebo Letní interpretační kurzy Opočno.